
Тема. Наближається зима. Композиція «Зима настане»
Мета: ознайомити учнів з поняттями «хроматичні», «ахроматичні» кольори; навчити збагачувати палітру колірних відтінків;розвивати кольоросприйняття ока, формувати естетичні почуття, смак, уяву та фантазію;виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Матеріали та інструменти: робочий зошит «Образотворче мистецтво», гуаш, пензлі, ємності з водою, серветки для витирання рук та пензлів.
Зоровий ряд: фотографії зимових пейзажів; репродукції картин (О. Саврасов «Зима», «Зимова дорога»; І. Бродський «Зима»).
Літературний ряд: Д. Мегелик «Зима ось-ось прилине», аудіозапис п’єси І.Чайковського “Пори року. Зима”
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Хроматичні кольори беруть свою назву від слова «хромос» — колір. Тобто такі, які забарвлені, кольорові — це всі кольори спектра та їх сполучення (сині, жовті, оранжеві, червоні, зелені, блакитні, коричневі та інші). Ахроматичні кольори — це кольори, які не мають забарвлення, тобто безколірні — білий, сірий, чорний та їх відтінки.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань
ІІ. Актуалізація знань
1. "Мозкова атака "
- Яка зараз пора року?
- Як називаються зимові місяці?
- Які кольори переважають взимку? Як назвати їх одним словом?
III. Мотивація. Оголошення теми і мети уроку.
- Прослуховування уривку аудіозапису п єси І.Чайковського “Пори року. Зима”
- Який настрій навіяла вам музика? Що ви уявляли,слухаючи її?
- Сьогодні ми будемо вести мову про зимоньку-чарівницю та незвичні, поетичні картини природи.
-Поети оспівують красу природи в своїх віршах,
композитори створюють чарівну музику,
а художники присвячують їй свої найкращі шедеври.
-Подивіться, як змалювали зиму деякі з них.
Перегляд репродукцій картин (з коментарем вчителя)
А як в образотворчому мистецтві називається зображення природи?
Виберіть з даних слів вірне.(Роб зі стендом)
Які кольори ми вивчили на попередньому уроці?
Які з них ми називаємо теплими? Чому?
А які — холодними? Які відчуття викликають у вас холодні кольори? Про що нагадують?
Ахроматичні кольори — всі відтінки білого й чорного кольорів.
Хроматичні кольори — всі кольори спектра, крім білого та чорного.
3. Мотивація навчальної діяльності
- Улюблене заняття Зими-фарбувати все у білий колір.
-А чи завжди сніг білий? На перший погляд здається, що так.
Але придивіться уважно до ілюстрацій. В залежності від часу доби, погоди і, навіть, настрою, колір снігу набуває
різних відтінків. Послухайте, як по-різному змальовує сніг на протязі доби один з поетів:
Ліг на землю білий сніг
Ковдрою пухнастою-
Виграє на сонці
Ниткою сріблястою.
-Таким ми бачимо сніг вдень.
Як тільки сутінь настає
І ліхтарі мигають,
Він фіолетовим стає
І таємничо сяє.
-Увечері сніг здається фіолетовим.
-А який же сніг вранці?
Він ще недавно голубів-
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів-
І він вже рожевіє.
--Отже, які барви переважають зараз у природі?(холодні)
- Які кольори знадобляться нам для змалювання зимового пейзажу? (білий, синій, блакитний, фіолетовий тощо)
Учитель. Сьогодні ми вирушимо у подорож у часі. Ми зазирнемо на кілька місяців уперед. Чи цікаво вам дізнатися, що на нас чекає у грудні чи січні місяці?
ЗИМА ОСЬ-ОСЬ ПРИЛИНЕ
Пов’яли пишні квіти,
Затих осінній сад.
Туманом ліг на віти Холодний листопад.
Повільно на світанні Бреде він у степах,
Де листячком останнім Легкий мороз пропах.
В полях затихли луни,
Замовкли трактори,
А над зеленим руном Розносяться вітри.
Зима ось-ось прилине,
В снігах засне земля,
І пісня хуртовини Над нею загуля.
Клас
Навстріч вітрам крилатим В долину до ріки Із гірки на санчатах Помчаться малюки.
(Д. Мегелик)
4. Викладання нового навчального матеріалу
Учитель. Подивіться уважно за вікно. Зараз на вулиці стоїть ще тепла осіння погода, ще кружляють різнобарвні листочки, які зірвав вітер. Які кольори ви бачите за вікном? Правильно, теплі. Але мине ще тропіки часу — і почне хмуритись небо, підуть холодні дощі, які пообривають останні осінні листочки. Які тоді кольори переважатимуть у природі? Так, холодні.
А що ж відбудеться, коли прийде справжня зима?
Заплющте оченята, і ми перенесемось у зимовий день, коли на сонці виблискує сніг, а дерева навкруги надягли пухнасті снігові шуби. Чи відчули ви дихання зими? А які кольори навколо?
Які кольори ви бачите на фотографії зимового пейзажу?
Якою зиму зобразив художник Олексій Кіндратович Саврасов? (Аналізування наочності)
Дуже багато білого навкруги. Чи знаєте ви, до якої групи кольорів належить білий колір?
Ми з вами уже вивчили основні та похідні кольори, теплі та холодні. А сьогодні ми зустрічаємося з іншими кольорами — хроматичними та ахроматичними.
Хроматичні кольори беруть свою назву від слова «хромос» — колір. Тобто такі, які забарвлені, кольорові — це всі кольори спектра та їх сполучення (сині, жовті, оранжеві, червоні, зелені, блакитні, коричневі та інші). А ось ахроматичні кольори — це кольори, які не мають забарвлення, тобто безколірні — білий, сірий, чорний та їх відтінки (запис до словничків).
Тому ще раз подивімося на роботу художника Олексія Кіндратовича Савра-сова «Зимова дорога» і з’ясуймо, які кольори переважають в його роботі. Так, це ахроматичні кольори.
Фізкультхвилинка
Навчальна вправа
Учитель. Поступово додаючи чорної фарби до білої, утворіть багато відтінків цих ахроматичних кольорів.
5. Самостійна практична діяльність учнів
Зображення зимового пейзажу за допомогою ахроматичних кольорів (чорного, білого та їх відтінків)
6. Актуалізація набутих знань
Які кольори ми називаємо ахроматичними? Чому?
Які кольори є хроматичними?
Які кольори — хроматичні чи ахроматичні — переважають у зимовому пейзажі? А в літньому?
7. Підбиття підсумків уроку
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести пластилін, дощечки для ліплення, стеки; роздивитися зображення статуеток, пам’ятників на вулицях рідного міста (селища).
3. Проголошення уроку завершеним.
Вчитель пропонує підбити підсумок роботи за методом «Коло ідей»
- Чи сподобався сьогоднішній урок?
- Що запам яталось особливо?
- Що було незвичного?
-З якою технікою виконання ознайомилися?
Перегляд та оцінювання робіт.
Виставка робіт. Демонстрація завершених композицій. Взаємооцінка.
<!-- Item category --> Образотворче мистецтво та художня культура <!-- Item tags -->
Урок № 8. НАБЛИЖАЄТЬСЯ ЗИМА
Мета:
• ознайомити учнів з поняттями «хроматичні», «ахроматичні» кольори; навчити збагачувати палітру колірних відтінків;
• розвивати кольоросприйняття ока, формувати естетичні почуття, смак, уяву та фантазію;
• виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Оснащення
• Матеріали та інструменти: папір для малювання, гуаш, пензлі, ємності з водою, серветки для витирання рук та пензлів.
• Зоровий ряд: фотографії зимових пейзажів; репродукції картин (О. Саврасов «Зима», «Зимова дорога»; І. Бродський «Зима»).
• Літературний ряд: Д. Мегелик «Зима ось-ось прилине».
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Хроматичні кольори беруть свою назву від слова «хромое» — колір. Тобто такі, які забарвлені, кольорові — це всі кольори спектра та їх сполучення (сині, жовті, оранжеві, червоні, зелені, блакитні, коричневі та інші). Ахроматичні кольори — це кольори, які не мають забарвлення, тобто безколірні — білий, сірий, чорний та їх відтінки.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
• Які кольори ми вивчили на попередньому уроці?
• Які з них ми називаємо теплими? Чому?
• А які — холодними? Які відчуття викликають у вас холодні кольори? Про що нагадують?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми вирушимо у подорож у часі. Ми зазирнемо на кілька місяців уперед. Чи цікаво вам дізнатися, що на нас чекає у грудні чи січні місяці?
ЗИМА ОСЬ-ОСЬ ПРИЛИНЕ
Пов’яли пишні квіти,
Затих осінній сад.
Туманом ліг на віти
Холодний листопад.
Повільно на світанні
Бреде він у степах,
Де листячком останнім
Легкий мороз пропах.
В полях затихли луни,
Замовкли трактори,
А над зеленим руном
Розносяться вітри.
Зима ось-ось прилине,
В снігах засне земля,
І пісня хуртовини
Над нею загуля.
Навстріч вітрам крилатим
В долину до ріки
Із гірки на санчатах
Помчаться малюки.
(Д. Мегелик)
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Подивіться уважно за вікно. Зараз на вулиці стоїть ще тепла осіння погода, ще кружляють різнобарвні листочки, які зірвав вітер. Які кольори ви бачите за вікном? Правильно, теплі. Але мине ще тропіки часу — і почне хмуритись небо, підуть холодні дощі, які пообривають останні осінні листочки. Які тоді кольори переважатимуть у природі? Так, холодні.
А що ж відбудеться, коли прийде справжня зима?
Заплющте оченята, і ми перенесемось у зимовий день, коли на сонці виблискує сніг, а дерева навкруги надягли пухнасті снігові шуби. Чи відчули ви дихання зими? А які кольори навколо?
♦ Які кольори ви бачите на фотографії зимового пейзажу?
♦ Якою зиму зобразив художник Олексій Кіндратович Саврасов? (Аналізування наочності)
Дуже багато білого навкруги. Чи знаєте ви, до якої групи кольорів належить білий колір?
Ми з вами уже вивчили основні та похідні кольори, теплі та холодні. А сьогодні ми зустрічаємося з іншими кольорами — хроматичними та ахроматичними.
Хроматичні кольори беруть свою назву від слова «хромое» — колір. Тобто такі, які забарвлені, кольорові — це всі кольори спектра та їх сполучення (сині, жовті, оранжеві, червоні, зелені, блакитні, коричневі та інші). А ось ахроматичні кольори — це кольори, які не мають забарвлення, тобто безколірні — білий, сірий, чорний та їх відтінки (запис до словничків).
Тому ще раз подивімося на роботу художника Олексія Кіндратовича Саврасова «Зимова дорога» і з’ясуймо, які кольори переважають в його роботі. Так, це ахроматичні кольори.
Фізкультхвилинка
Навчальна вправа
Учитель. Поступово додаючи чорної фарби до білої, утворіть багато відтінків цих ахроматичних кольорів.
5. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Зображення зимового пейзажу за допомогою ахроматичних кольорів (чорного, білого та їх відтінків)
6. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
♦ Які кольори ми називаємо ахроматичними? Чому?
♦ Які кольори є хроматичними?
♦ Які кольори — хроматичні чи ахроматичні — переважають у зимовому пейзажі? А в літньому?
7. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести пластилін, дощечки для ліплення, стеки; роздивитися зображення статуеток, пам’ятників на вулицях рідного міста (селища).
3. Проголошення уроку завершеним.
Зав'яли пишні квіти,
Затих осінній сад.
Туманом ліг на віти
Холодний листопад.
Повільно на світанні
Бреде він у степах,
Де листячком останнім
Легкий мороз пропах.
В полях затихли луни,
Замовкли трактори,
А над зеленим руном
Розносяться вітри.
.Зима ось-ось прилине,
В снігах засне земля,
І пісня хуртовини
Над нею загуля.
Навстріч вітрам крилатим
В долину до ріки
Із гірки на санчатах
Помчаться малюки.