
Тема. Дія віднімання. Складання виразів, що містять дію віднімання за малюнками.
Мета.Сформувати уявлення про другу арифметичну дію – віднімання, пояснити значення знака « -», навчити складати приклади на віднімання за предметами й малюнками ; розвивати увагу, пам’ять, мислення, уяву, артистичні здібності; виховувати інтерес до математики, старанність, ввічливість.
Обладнання: Мультимедійна дошка, презентація, фішки з цифрами, набір геометричних фігур, пазли геометричних фігур.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
-
Організація класу.
-
1.Привітання.
-
-
Дорогі дітки, сьогодні до нас на урок завітали гості, тож поверніться зараз до них і привітайтеся з ними.
-
Раді вітати вас в нашій оселі!
Зичимо щастя, здоров’я та миру.
1.2.Перевірка готовності до уроку.
-
3.Створення сприятливого психологічного комфорту.
-
Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас в гості завітала маленька, непосидюча, кмітлива, маленька дівчинка котру звуть…
-
В школу Маша захотіла
Клас – ведмідьоблаштував
Сам і вчителемвін став.
Мусивдобрепотрудитись,
Щоб почала Маша вчитись.
-
Щоб потрапити в свій клас вона повинна здолати перешкоди, які підготували їй мешканці лісової школи. Маші потрібна ваша допомога. Чи допоможете ви їй? За допомогу ви отримуватимете «Знайчики».
2.Актуалізація опорних знань учнів.
2.1.Гра «Мовчанка»
Мало того, що вона непосидюча, та ще й допитлива. Стоїть Маша перед лісом, дивиться на небо, метеликів рахує. Допоможемо їй.
-
викладіть числовий ряд у порядку зростання, так як ми лічили метеликів;
-
число, попереднє до числа 7;
-
число, наступне до числа 3;
-
число наступне до числа 9;
-
число попереднє до числа 2
-
число, що стоїть між числами 7 і 9.
-
показати сусідів числа 4;7;
2.2. Каліграфічна хвилинка.
Машапропонує вам відгадати загадку:
Руки вгорупідніми,
Пальцішвидкополічи.
Злівап’ять і справа п’ять.
Скільки разом, як сказать? (Десять)
Зараз ви запишете число 10 в зошит. Зверніть увагу на те, як ми записуємо число 10.
Вчитель пише на дошці цифру 10. Діти записують цілий рядок цифри10.
2.3. Усне опитування
Іде Маша стежкою, а Зайчик на галявині пасе овець, корів, кіз, коней. Не пропускає її, якщо вона не виконає його завдання. Допоможемо їй?
— Скільки білих овець пасеться в долині? (5)
А скільки чорних? (4)
— Зайчик показує вівцям знак « + », і вони об’єднуються в череду.
— Який приклад можна записати? (5 + 4 = 9)
— Як ви знайшли відповідь? (Полічили всіх овець.)
— Скільки корів пасеться в долині? (7)
— Одна корова відбилася від череди. Що повинен зробити Зайчик? (За допомогою знаку «+» об’єднати всіх корів.)
— Який приклад запишемо? (7 + 1 = 8)
— Як знайшли відповідь? (При додаванні одиниці утворюється наступне число.)
— Як називаються числа при додаванні?
— Ви бачите, що знак «плюс» ми використовували в усіх випадках, коли треба було об’єднати кілька предметів в одну групу. Цей знак ми використовуємо й для запису складу чисел.
-
А зараз ще одне цікаве завдання від Зайчика.
Прочитайте вираз, записаний на дошці, 6+2=8 (можна різними способами).
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1.Оголошення теми і мети уроку.
- Діти, а чи завжди ми в житті щось об’єднуємо?
- А які дії ми ще виконуємо з сукупностями предметів, предметами? (Віднімаємо, ділимо, тощо)
- Ваші завдання на уроці: познайомитись з дією віднімання та з її знаком, з’ясувати зміст дії віднімання, навчитись складати, читати і розв’язувати приклади на віднімання за малюнками Це потрібно вам для того, щоб швидко і правильно виконувати різні математичні завдання щоб допомогти нашій маленькій подрузі.
3.2. Пояснення нового матеріалу. Ознайомлення з дією додавання.
Йде Маша стежкою, а на зустріч їй Їжачок. І теж не пускає її поки вона не виконає його завдання.
— Коли наш Зайчик пасе свою череду, йому доводиться не тільки поєднувати тварин у групи, а іноді й відокремлювати частину овець від череди.
— Порахуйте, скільки тепер овець? (6) Треба забрати 2 вівці, щоб зістригти з них вовну.
Щоб забрати частину овець, Зайчик показує їм ось такий знак «-». Цей знак позначає відняти. Складемо приклад на віднімання. (6 - 2 = 4).
— Цей приклад читаємо так: від шести відняти два буде чотири.
— Скільки корів п’ють воду з озера? (5) Одна корова напилася швидше й відійшла убік. Скільки корів залишилося у озера? Складемо приклад. (5 - 1 = 4).
— На горі, на самій її верхівці, живе Вовк. Одного разу він вкраву Зайчика знак «-» і з його допомогою заманив у свою печеру частину тварин.
— Скільки овець було? (5) Скільки заманив? (2)
Учитель відсуває 2 вівці.
— Складіть приклад на віднімання. (5 - 2 = 3)
— Давайте повернемо цих овець назад. Який знак використовуємо?
Складання прикладу на додавання.
— З тих пір Зайчик дуже оберігає свою череду.
-
Практична робота з дидактичним роздатковим матеріалом.
Давайте покажемо Маші, як ми навчилися віднімати.
-
Покладіть на парту зліва 8 кругів.
-
Відсуньте 3 круги. Що ми зробили ? (Відсунули - виключили).
-
Коли круги виключили, їх стало менше, ніж було! ( Стало 5 кругів).
-
Щоб одержати 5 кругів ми виключили з 8 кругів 3!
-
Виключити – це означає відняти. Віднімання – це арифметична дія, яка виконується між числами.
-
Таким чином, 8 без 3 – це значить від 8 відняти 3, одержимо 5. У арифметичної дії віднімання є свій знак «--» (мінус).
-
Це записуємо так: 8 - 3=5
Висновок: Коли виключаємо, стає менше. Виключити – це означає відняти
Тому, коли віднімаємо стає менше. Щоб стало менше – треба відняти!
-
Первинне закріплення. Ознайомлення з назвами чисел при відніманні.
Нелегкий та довгий шлях у Маші. Та вона не зупиняється,а крокує далі, тримаючи в руках 7 цукерок. Бачить на дереві сидить білочка…
-
Маша, Маша, дай, будь ласка, 1 цукерку.
-
Як ви гадаєте, чи дастьМаша цукерку Білочці? Чому? (Бо вона ввічливо попросила)
-
Скільки було цукерок у Маші?
-
1 цукерку вона віддала. Більше чи менше стало у неї цукерок?
-
Як із 7 отримати 6?
-
Як скласти вираз за цими даними?
-
7-1=6
-
Читаємо: на слайді різними способами.
7 мінус 1 дорівнює 6 або від 7 відняти 1 буде 6.
-
Сьогодні ви також ознайомитесь з назвами чисел при відніманні.
Число 7 називається зменшуване, число 1 – від’ємник, число 6 – різниця.
Пояснити: зменшуване – це число, від якого віднімають. Воно зменшується. Від’ємник – це число, яке віднімають. Різниця показує скільки залишилося, коли відняли.
На слайді 2 вирази.
9 – 3 = 6 7 – 2 = 5
-
Робота з підручником.
Вовків Маша лікувала -
Хвости й лапи бинтувала,
Міряла температуру,
Призначала їм мікстуру…
Чи пам’ятаєте ви автомобіль, у якому вона лікувала вовків?
Доки ви рахували Білочка поласувала цукеркою і підготувала для вас завдання у підручнику.
Погляньте на малюнок чи є серед них цей автомобіль?
- Скажіть скільки машинок можуть їздити?
Щоб дати відповідь на запитання, що нам слід зробити?
-
Так, слід від 5 відняти 3. Яку дію треба виконати?
-
От із Завданням Білочки ви впоралися.
-
Фізкультхвилинка. (Пісенька Маші)
-
Маша дуже вас всіх полюбила. Та вона хвилюється, що ви вже трішки стомилися і хоче щоб ви трошки відпочили, щоб змогли їй дістатися до Ведмедика.
-
Закріплення вивченого матеріалу.
-
Робота в зошиті . Складання прикладів на віднімання за малюнками.Визначення у прикладах компонентів дії віднімання.
-
Не багато залишилося Маші, щоб дістатися до будинку Ведмедика. Та ще одну перешкоду слід здолати. Їй потрібно перейти через місток. Та її не пускає Ведмедиха. Вона хоче побачити, як ви вмієте складати приклади за малюнками,записувати та розв’язувати їх.
Підкресли зменшуване від’ємник різницю
4-3 5-1 8-4
6-2 7-4 10-1
- Молодці, Маша дуже рада, що ви допомогли здолати і цю перешкоду. Та Ведмедиха не хоче пропускати Машу. Вона вважає, що Маша не достатньо знає про назви чисел при віднімання і хоче перевірити її. Підкажемо Маші?
У першому стовпчику підкреслимо зменшуване, у другому - від’ємник, у 3 різницю.
4.2 Робота з геометричним матеріалом.
-
Нарешті, Маша вже біля дверей будиночка. Та відчинити їх не може. Щоб вона отримала ключ від дверей, вам потрібно попрацювати у групах: виконати завдання і скласти пазли. Зібравши пазли ви отримаєте певні геометричні фігури.
Перевірка робіт, складання з пазлівгеометричних фігур.
4.3.Робота з цікавим матеріалом. Віршовані задачі
-
От і двері відчинилися до класу Маші, вона дуже щаслива,що змогла дістатися до свого класу. Та без вашої допомого їй це б не вдалося. Тому вона хоче віддячити вам за допомогу і дає можливість заробити додаткові зайчики, розв’язавши цікаві задачі.
• Сидів хлопчик біля річки,
Він спіймав аж три плотвички.
Лисенятко одну вкрало.
Скільки рибок у нього стало?(2)
• Мчаться на санчатах
Четверо малят.
Троє з них дівчата.
Скільки ж тут хлоп’ят?(1)
• 5 яблунь у саду ростуть.
4 з них уже цвітуть.
А скільки ще не розцвіли,
Ну, як би ви відповіли?(1)
-
В школу Маша захотіла
І за парту таки сіла.
-
Підсумок уроку.
-
Підсумкова бесіда. Метод «Незакінчене речення»
-
Всі завдання розв’язали, перешкодиподолали, тожмерщій часу не гайте, щоробилипригадайте!
-
На уроці ми ознайомилисяз другою арифметичною дією …. (… віднімання)
-
При відніманні одержуємо…(…менше число)
-
Число, від якого віднімають це … (…зменшуване).
-
Число, яке віднімають…(…від’ємник).
-
Число, яке показує скільки залишилося, коли відняли... (…різниця).
-
Оцінювання учнів
-
-
Мені було легко…
-
Мені було важко…
-
Мені було цікаво…
-
Найбільше мені сподобалося завдання…
Маші сподобалось у нас на уроці. Я думаю, вона до нас ще повернеться.
Я думаю, що сподобалося на уроці не тільки Маші, а й вам також.
Подивіться на слайд і підніміть руку у кого настрій такий, як:
-
у Маші був коли вона не змогла потрапити до школи?
-
та коли вона потрапила у клас?
(у кого сумний і веселий настрій)
-
Молодці, ви гарно працювали на сьогоднішньому уроці!